Ayağınızdaki ölü deriden kurtulmanın yolları

Jane Chertoff tarafından hazırlanmış ve Dr. Hemşire Cynthia Cobb tarafından gözden geçirilmiştir.

Ayağınızın üzerinde ölü deri birikmesi, derinin kalınlaşması ve hatta pul pul  dökülmesi, vücudunuzun ayaktaki ölü deri hücrelerden kurtulmasının doğal bir yoludur.

Ölü deri birikiminin sebebi ayağınızda uzun süre kapalı kalmasına bağlı olarak nem kaybı, ya da yürüme sırasında oluşan sürtünme olabilir. olası diğer sebepler arasında, ayrıca ayağınıza düzenli bakım yapmamanız, ölü deriden arındırmamanız da sayılabilir.

Ayak tabanındaki ölü deri kuru, çatlak, gevşek veya sarkık şekilde gözükebilir. Eğer sebebi atlet ayağı, egzama veya başka bir tür enfeksiyon değilse, durum ağrısızdır.

Eğer bu saydığımız enfeksiyon türlerinden şüpheleniyorsanız, tedavi için doktorunuza başvurunuz. Diğer durumlarda, ayağınızı ölü deriden arındırma sebebiniz konfor ve/veya kozmetik sebeplerdir. Peki, bunu nasıl yapacaksınız?

Ayağınızı ölü deriden arındırmanın yolları:

 1. Ponza taşı: Vücudunuzu ölü deriden ve nasırlardan arındıran doğal bir lav taşıdır.

Kullanımı:

 • Ponza taşını ılık suya batırın. Ayrıca ayağınızı da yumuşatmak için ılık suda 10 dk. kadar bekletebilirsiniz.
 • Taşı ayak çevresine dairesel yada çapraz yönde, çok bastırmadan sürterek ölü deriyi kaldırın. Burada dikkat edilecek şey, sadece derinin en üst tabakasını almak. Tüm ölü deri tabakasını almak kazıyıp almak değil. Çünkü bu alt tabaka, daha sonra olması gereken sağlıklı hücre dolaşımı için gerekli.
 •  Ayağınızı yumuşatmak için, işlem sonrasında losyon veya yağ uygulayın.

Yaralanmış ya da hassaslaşmış bölgeler üzerine asla ponza taşı uygulamayın.

2. Parafin mumu: Bir çok güzellik salonu parafin mumunu pedikür sonrası bir ekstra olarak sunuyor.

Parafin mumu 51(°C) derece sıcaklıkta eriyen, yumuşak bir maddedir. Mum, uygulama sırasında cildinizi yakacak ya da rahatsız edecek sıcaklıkta olmamalıdır.

Ayrıca evde kendiniz de ayaklarınıza parafin mumu banyosu yaptırabilirsiniz. Ya da en kolayı mumu bir tavada eritebilir, daha sonra onu küçük bir küvetin içine boşaltabilir ve ayağınızı içine sokabilirsiniz.

Parafin mumu uygulamasında, ayağınızı mumun içine defalarca daldırmalı, mum katmanlar halinde uygulandıktan sonra ise, ayağınızı streç film ile sarmalısınız.

Mum katılaştıktan sonra, çıkarabilirsiniz. Ayağınızdaki ölü deri, çıkan mum ile beraber temizlenecektir. İşlem sonrasında ayak deriniz yumuşamış olmalıdır.

Aşağıda ki durumlardan biri bile geçerliyse parafin mumu kullanmamalısınız:

 • Kan dolaşımınız zayıf ise
 • Ayak üzerinde açık yara ya da zedelenmiş bölge varsa
 • Ayağınızda diyabetik nöropati gibi bir durumdan dolayı his kaybı varsa

Eğer ürünü evde uygulayacaksanız, çok dikkatli olun ve mumun ısısını devamlı olarak termometre ile gözlemleyin.

3. Ayak ovalaması:

Bir çok eczane ya da tıbbi ürün mağazası, tezgahlarında bir çok farklı çeşit ayak ovalama ürünleri satmaktadırlar. Satın alırken, ovalama maddesinin taneli(granüllü) olmasına dikkat edin.

Ayrıca, evde deniz tuzu, bebe yağı ve limon suyunu karıştırarak da kendi ovalama maddenizi yapabilirsiniz.

Ayak ovalama maddesini kullanırken, malzemeyi ayak derinize yayın, ve avuç içinizle hafifçe ovalayın. Veya, bir ayak ovalama fırçası ya da süngeri kullanabilirsiniz. İşlem sonrasında ayağınızı ılık su ile iyice durulayın.

4. Yulaf ezmeli ayak ovalaması:

Evinizde, ayağınızdaki fazla ölü deriyi gidermek için ovalama malzemesi olarak yulaf ezmesi kullanabilirsiniz.

Ovalama malzemesini hazırlamak için, yulaf ezmesi ve gül suyunu eşit miktarda karıştırın. Uygulamak için:

 • Karışımı uygulayın ve sonrasında ayağınızı 20-30 dk. kadar dinlenmeye bırakın
 • Uygularken bir ayak fırçası kullanın
 • İşlem sonrasında soğuk suyla durulayın ve kurumaya bırakın
 • Bir ayak kremi sürün

En iyi sonuç için işlemi gün aşırı tekrarlayın.

5. Epsom tuzu banyosu ve ovalaması:

Epsom tuzu, magnezyum sülfat’ın kristal bir şeklidir. Magnezyum sülfat, bir mineral bileşimdir.

Ayağınızı, içinde Epsom tuzu çözülmüş(erimiş) olan suyun içinde dinlendirebilirsiniz. Bu işlem üzerinde ki kuru, çatlak deriyi pul pul kaldıracak ve canlı deriyi yumuşatacaktır. Bu da, ölü deriyi atmaya yardımcı olacaktır.

Kullanımı:

 • İçi ılık su dolu bir ayak küvetinin içine yarım su bardağı, veya bir tam boy küvetin içine 1 tam su bardağı Epsom tuzu’nu döküp karıştırın
 • Suya ayağınızı sokup (ya da girip) 20 dk. kadar bekleyin
 • İşlem sonrasında ölü deriyi atmak için bir ponza taşı ya da ayak fırçası kullanmak isteyebilirsiniz

Ayağınız için bir Epsom tuzu ovalama karışımı hazırlamak isterseniz, banyoda küvette ya da duşakabinde, bir avuç dolusu epsom tuzunu banyo yağı ya da zeytinyağı ile avucunuzda  veya banyo süngerinin üzerinde karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Islak ten üzerine hafifçe ovalayarak sürün, böylelikle derinin yumuşayacak, pul pul olacaktır. Böylelikle, durulamadan önce ölü deriden kurtulacaksınız.

6. Sirke banyosu:

Sirke banyosu ayak derinizi yumuşatacak ve kuru, çatlamış ve ölü deriden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Hemen her çeşit sirke kullanabilirsiniz. Elma sirkesi veya beyaz sirke çok kullanılan sirke türleridir, bu yüzden onların mutfağınızda hali hazırda bulunmaları muhtemel.

Banyoyu hazırlamak için soğuk su kullanın, çünkü sıcak su cildi fazla kurutabilir. Karışım olarak, 1 ölçek sirkeye 2 ölçek su kullanın. Başlangıçta ayağı 5-10 dk.karışımın içinde bekletin.

İstenirse, yukarıda önceden bahsettiğimiz şekilde kullanarak banyo sonrası bir ponza taşıyla kuru ya da fazla deriyi temizleyebilirsiniz. Daha sonra nemlendirici uygulayın. Çorap giymeden önce petrol jölesi ya da hindistan cevizi yağı kullanarak nemi hapsetmeniz yararlı olacaktır.

7. Bebek ayağı soyması: (peeling)

Bu çok kullanılan, evde 1 saatte kendinizin uygulayıp ölü deriden kurtulabileceğiniz ve ayak derinizi yumuşatabileceğiniz bir yöntemdir.

Uygulamak için önce, önceden almış olduğunuz ayak bakım maskesini ayağınıza geçirin, ve 1 saat kadar bekletin. Bu maskeler genelde meyve asitlerinden ve diğer nemlendiricilerden oluşan ve ölü deriden kurtulmanızı kolaylaştıran bir jel de sunuyorlar.

Paketin üzerindeki tüm talimatlara uyun:

 • Ayağınızı ıslattıktan sonra,yapışkan bant ile mühürleyerek, plastik ayak bakım maskesini ayağınıza geçirin
 • 1 saat kadar bekleyin
 • Maskeyi çıkarın ve ayağınızı sabun ve su ile hafifçe yıkayın

Uygulamayı takip eden 3-7 gün boyunca, ayağınızı soyulmanın (peeling) gerçekleşmesi için her gün ıslatmanız gerekir.

Bu yöntemin verimliliğini kanıtlayan bilimsel bir çalışma olmamakla beraber, çok tercih edilen bir yoldu.

Aşağıdaki yöntemleri kullanırken dikkatli olun! :

Kabartma tozu banyosu: Kabartma tozu cildi ölü deriden arındırmak için evlerde çok kullanılan bir yöntemdir.

 

Fakat bazı dermatolojistler bu yöntemin cildi tahriş edebileceği, kızarıklığa ve kurumaya yol açabileceği konusunda uyarıyorlar. Bunun da ana sebebi yöntemin cildin pH dengesini bozması.

Eğer cilt hassasiyetiniz ve alerjiniz varsa, kabartma tozu banyosu kullanmayın. Yeni bir yöntem denerken her zaman doktorunuza ya da podiatristinize danışın.

Bu yöntemi kullanmaya karar verdiyseniz; sadece küçük bir miktarı (2-3 yemek kaşığı) bir dolu küvete ekleyerek karıştırın, ve ayağınızı 10-20 dk. süre ile cildinize uygulayın.

Banyodan sonra, bir ponza taşını veya ayak fırçasını hafifçe kullanarak ölü deriden kurtulabilirsiniz. İşlem sonrasında bolca nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Eğer uygulama sırasında cildinizde herhangi bir kızarıklık veya tahriş görür veya hissederseniz, cildinizi hemen solüsyondan arındırın.

Limon suyu banyosu: Limon suyunun asiditesi ölü deriyi ayağınızdan temzilemenizi sağlar.

Fakat, kabartma tozu gibi, limon suyuda, cildinizin normal pH dengesini bozabilir ve kurumaya yol açabilir. Eğer şu durumlardan biri varsa limon suyundan uzak durun:

 • Ayağınızda herhangi bir kesik ya da açık yara varsa
 • Hassas bir cilde sahipseniz
 • Uygulama sırasında kızarıklık ya da tahriş meydana gelirse

Her hangi bir sorunuz ya da endişeniz varsa, podiatriste veya doktorunuza danışın.

Sonuçta bu yöntemi kullanmaya karar verirseniz:

 • Ilık suyla dolu bir ayak banyosu hazırlayın
 • Bir limonu banyonun içine sıkın. Ayrıca limon parçalarını da suda bırakabilirsiniz
 • Ayağınızı 15 dk. kadar suda bekletin
 • Ölü deriyi temizlemek için bir ayak fırçası kullanın
 • İşlem sonrasında ayağınızı durulayıp kurulayın. Eğer isterseniz bir nemlendirici ya da hindistan cevizi yağı sürün.

Jilet veya raspa: Ayağınızda ki nasırlara veya ölü deriye yalnızca ayak hastalıkları uzmanınızın (podiatrist) yada diğer bir eğitimli sağlık profesyonelinin jilet yada raspa ile müdahale etmesine izin veriniz.

Evde kendiniz cildiniz üzerinde jilet yada raspa asla kullanmayın. Kullanırken yapacağınız bir hata, ayağınıza zarar verebilir ve başka bir tıbbi sorun ortaya çıkarabilir.

Mesela, eğer yanlışlıkla cildinizi keserseniz, enfeksiyon kapma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ayak derisinde kurumayı nasıl önlersiniz?

En iyi yöntem düzenli olarak nemlendirici kullanmaktır. Ayrıca bir podiatrist’e ayağınızı nemlendirmek için tedavi yağları, merhemler ve kremler konusundaki tavsiyelerini sorabilirsiniz.

Alkol içeren losyonlardan uzak durun, çünkü onlar ayağınızı daha da fazla kurutabilir. Bebe yağı veya petrol jölesi genelde güvenli seçeneklerdir.

Haftada bir kaç kez ayak banyosu yapın ve bir ponza taşı ya da ayak fırçası yardımıyla ayağınızı ölü deriden arındırın. Çok sıcak duş ya da banyodan, ve sıcak su ile durulamaktan derinizi kurutacağı için kaçının.

NOT: Ölü deri genelde endişe edilecek bir durum değildir. Evde kendinizde, yukarıda saydığımız yöntemlerin biri ile ölü derinizden kurtulabilirsiniz.

Eğer bu yöntemlerle gideremediğiniz, normalin üzerinde miktarda ölü deriniz, nasırınız, çatlağınız, yaranız ve/veya kızarıklığınız varsa, mutlaka doktorunuza ya da podiatristinize danışın.

Kaynak:

 • https://www.healthline.com/health/how-to-remove-dead-skin-from-feet#takeaway

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Makaleler Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.