Ayağınızı rahatlatacak 6 Yoga hareketi

İster şehirde topuklularla bir gece olsun, ister spor ayakkabılarla koşu veya parmak arası terliklerle markette bir öğleden sonra alışverişi, ayağımız her gün yıpratıcı etkilerle karşılaşır.

İşin aslı, ayağımız farkettiğimizden daha çok yük taşır. Sadece etkinliğe göre vücut ağırlığımızın yedi katına kadar ağırlıkla mücadele etmek zorunda kalmaz,  ayrıca vücutta yolunda gitmeyen bir şey varsa bunun sinyalini de verir. İşte size aşağıda hem ağrıyı uzak tutacak, hem de herhangi bir hastalığa karşı ayağınızı gözlemlemenizi sağlayacak 6 yoga hareketi.

Genel ayak ağrıları nelerdir ve Yoga nasıl yardım edebilir?

Topuk ağrısı ve topuk dikeni insanları bir sağlık profesyoneline yönlendiren en yaygın iki ayak ağrısıdır

Topuk kemiği, ayaktaki en büyük, ve en fazla yükü emen ve en çok darbe ile karşılaşan kemiktir. Bir topuk dikeni, topuk kemiğinin olağan dışı şekilde büyümesiyle oluşur ve büyük ağrı verir. Genelde ağrı, ayakta dururken ya da yürürken daha şiddetlidir.

Topuk dikeni ,(Plantar Faciitis) ayak tabanında yer alan bağ dokusunun şişmesi veya yırtılması sonucunda oluşur.  En yaygın görülen ayak ağrı kaynağıdır, ve anormal ayak mekaniği, kalitesiz ayakkabı veya ayağın aşırı kullanılması nedenlidir.

Yoga’nın ayakta duran pozisyonları ayak için kararlı ve güçlü bir temel sağlarken; yoga gerdirmeleri ise gerilen kaslar, bağlar ve tendonları rahatlatabilir.

Ayağınız için yararlı Yoga pozları:

Yorgun ayağınıza ekstra bakım için bu hareketleri deneyin.

  1. Adho Mukha Svasana: (Aşağı bakan köpek) Hamstringler(üst arka bacak), kalflar(alt bacak) ve aşil tendonlarını da kapsayan çok iyi bir vücut arkası gerdirme hareketidir. Bu hareketin ayağınıza daha da çok fayda sağlamasını isterseniz, hareketi yaparken bir bacağınızı kırın, ve dik olan bacağınızın ayak topuğu üzerinde hafifçe yaylanma hareketi yapın. Eğer topuklarınız yere değmiyorsa, bir battaniyeyi ya da yoga minderini katlayarak topuğunuzun altına destek yapın.
  2. Janu Sirsana: (Kafayı dize yaklaştırarak öne eğilme) Sol bacağınızı kalçanızdan itibaren dik tutarak gerdirin. Sağ dizinizi kırın, ve sağ ayağınızın tabanını sol bacak içinize dayayın. Sağ bacağınız ve diziniz konforlu bir şekilde zemine bastırılmış olmalı. Göğüs kafesiniz ve göbek deliğiniz sol bacağınız ile paralel olmalı. Bu üst gövdenizi doğru pozisyona getirecek. Nefes alın. Belinizi ve üst gövdenizi esnetin.
  3. Virasana: (Kahraman pozu) Diz çökmüş vaziyette iken ayaklarınızın üst kısmını yere bastırırken kendinizi bacaklarınızın ortasında konumlandırın. Dizleriniz karşıyı gösteriyor olmalı. Eğer kalçalarınızı bacaklarınızı arasından yere değdiremiyorsanız, kalçanızın altına katlanmış bir battaniye ya da bir yastık koyarak zemin seviyesini yükseltebilirsiniz. Eğer hareket ayakların yere değen kısmında ağrıya sebep oluyorsa, bu bölgeye yastık uygulayabilirsiniz.
  4. Vrksasana: (Ağaç pozu) Ayakta dururken, ağırlığınızı sol ayak üzerine kaydırarak, sağ dizinizi kırın. Bu pozisyonda sağ ayak bileğinizden tutarak sağ ayak tabanınızı, parmak uçlarınız zemini gösterir şeklinde, sol kasığınıza yapıştırın. Vücudunuzun orta aksı, tam olarak sol ayağınızın üzerinde olmalı. Ellerinizi leğen kemiğinizin üst kısmında birleştirin. Sağ ayağınızı sol kasığınıza hafifçe bastırırken, sol bacağınızıla baskıya direnin ve ellerinizi birbirine doğru hafifçe bastırın.
  5. Baddha Konasana: (Kuşatan açı pozu) Ayaklarınızın tabanları birleştirilmiş durumda, gerçekten düztaban olup olmadığınızı ya da ayak kavislerinizin yüksek olup olmadığınızı görebilirsiniz. Ayak tabanlarınızın arasına bir tenis topu yerleştirin ve topu hafifçe ileri geri yuvarlayarak bağ dokusunu gerdirip rahatlatın.
  6. Viparita Karani: (Bacaklar V gerdirmesi şeklinde, birlikte duvara dayanmış halde) Ayakları V şekline almak uzaklaştırıcı kaslar için bir gerdirme sağlar. Gergin iç uyluk kasları yürürken ağrı ya da dengesizlik oluşturan ayak kavisine aşırı yükleme yapabilir. Ayakları yukarı yerleştirmek ayrıca alt bacak bölümlerindeki ödemin dağılmasını sağlayabilir ve ayağın gün boyunca ihtiyaç duyacağı enerjiyi kazanmasına yardımcı olabilir.

Kaynak:

  • https://footprints.aetrex.com/2018/06/13/6-yoga-poses-to-soothe-improve-your-feet/