Ayak kokusuna elveda demek..

Hazırlayan: Trina Kincey – Bütünsel sağlık koçu

Gençlik zamanlarımdan beri en çok mücadele ettiğim şeylerden biri terli, kokan ayaklardır! Yaz mevsimi söz konusu olduğunda sıcak havayı, parmakları açıkta bırakan ayakkabı ve sandaletleri sevmeme rağmen iple çekmediğim şey ısınmış ve terlemiş ayaklar!

Sandaletinizi giyerken ayaklarınızın terlemesi ayakkabı içerisinde bakteriler ile beraber ıslak bir ortam oluşmasına ve sonuçta istenmeyen kokuların meydana gelmesine neden olabilir. Kokuyu önlemek için, ayağınızın terleme derecesini azaltın ve bakteri oluşumunu önleyin. Normalde ayakkabı giyerken çorap kullanımı nemin azaltılmasına katkı sağlar. Sandalet giyerken ise genellikle çorap giymezsiniz, dolayısıyla ayaktaki nemi azaltmak için alternatif yöntemler kullanmak gerekir.

İşte aşağıda size ayağınızı yaz boyunca sağlıklı, temiz ve hoş kokulu tutmak için bir kaç harika yöntem:

Ayağınızı temiz tutun: Ayağınızı her gün sabun ile yıkayın. Bu ayağınızdaki koku meydana getiren bakterilerden kurtulmanıza, ayağınızı ferah ve temiz tutmanıza yarar sağlar. Ayağınızı ayrıca seyreltilmiş çay ağacı özünde dinlendirerek, mantar ve bakteri oluşumunu önleyebilirsiniz. Ben en iyi yöntemin eve gelir gelmez ayağı yıkamak olduğunu düşünüyorum, böylece ayağım tazelenebilir ve gece yatağa kupkuru ayaklar ile gidebilirim.

Ayağınızı kuru tutun: Eve dönüp ayakkabılarını çıkardıktan sonra, ayakkabınızın iç tabanına mısır nişastası veya organik bebe pudrası uygulayabilirsiniz. Bu bir dahaki kullanımınıza kadar ayakkabının içindeki kokuları ve nemi çekmeyi sağlar.

Doğal malzemeden yapılmış sandaletler tercih edin: Sentetik

malzemelerden ve/veya plastikten değil, deriden yapılmış sandaletler tercih edin. Deri nefes alabilen yapısıyla terlemeyi azaltır.

Anti-mikrobik ayak yatağı olan sandaletler tercih edin: Bazı firmalar anti-mikrobik ayak yatağına sahip sandaletler üretiyorlar. Bu sandaletin iç tabanında bakteri ve koku oluşumunu azaltıyor, ayağı ferah ve sağlıklı tutuyor.

Kaynak:

  • https://footprints.aetrex.com/2019/03/28/say-goodbye-to-stinky-feet/#utm_source=salesforce&utm_medium=email&utm_campaign=footprints-8-15&utm_term=third-article