Gümüş Hakkında

Gümüş olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bu durumda gümüş yüzük nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız yapmanız gereken gümüş takınızın kenarını tırnak törpünüz ile hafifçe törpülemektir. Eğer törpü sonrasında halen parlak ise gümüştür. Ayrıca gümüşün mıknatısı tutmama özelliği de takı veya aksesuarınızın gümüş olup olmadığını anlamak için bir diğer yöntemdir.

Gümüşün gerçek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
925 yazılı damga.
Dünya çapında gümüş takılar üzerinde metal içeriğini açıkça belirten kalite damgası bulunmaktadır. Bu işaretler genellikle kancalar veya klipslerde yer alır.

Gümüş, manyetik değildir. Bu nedenle satın aldığınız takıya mıknatıs tuttuğunuz zaman yapışmaması gerekir. Eğer takınız güçlü bir şekilde mıknatısa yapışıyor ise ürün gümüş değildir.

925 ayar gümüş içinde ne var?
Genellikle takı ve mücevher yapımı için kullanılan gümüş ayarı 925’tir. Sterling Silver adı verilen bu ayarın içeriği % 92,5 gümüş ile % 7,5 bakırdan meydana gelir. Bazı ülkeler de ise mücver yapımında kullanılan gümüş ayarı 800-950 arasında değişmektedir.

925 ayar gümüş kararma yapar mı?
Gümüş Takıların kararma nedenlerinin başında havada bulunan hidrojen, kükürt ve sülfiriklerdir. Fakat bu durumu herkes engelleyebilir. Kolaylıkla parlatılarak tekrar ışıl ışıl kullanılabilir.

925 ayar gümüş neden kararır?
Bu fenomen korozyon olarak adlandırılır ve özellikle gümüş için kararma olarak adlandırılır. Oluşan siyah madde gümüş sülfürdür. Bu, Gümüş ile ilgili yaygın bir sorundur, 925 katı Gümüş bile kararmaya neden olabilir, bu bir hata değildir, bu doğal bir olaydır.

Gümüş Kararırsa Ne Yapılır?
Seçilen kabın içine 1 yemek kaşığı kadar amonyak dökün ve eşyayı kabın içine atın. Gümüş malzemenin üzerini geçecek kadar da ılık su ekleyerek temizlik işlemine başlayın. Yarım saat geçtikten sonra, gümüş eşyanızı sudan geçirerek nemli bez ile kurulayın.

Şeffaf oje Kararmayı önler mi?
Bizler için çok değerli olan parçalar zaman geçtikçe kararma yapar. Bunu engellemek için ihtiyacımız olan tek şey şeffaf bir oje . Basit bir işlemle hemen kararmasını önleyebiliriz.