Pedikür’ün ayak sağlığınıza katkıları

Pedikür, tırnaklar ve epiderm’in şekillendirilmesinin ötesinde, düzenli yapıldığı zaman ayak sağlığınıza olumlu etki eder. Ayrıca, aslında pedikür, sanıldığı kadar yeni bir bakım/tedavi yöntemi değildir. Aslı 4000 yıl önce mezopotamya’da yaşamış olan babilliler’e kadar gider. O zamanlar, onların bu prosedürü altın araç gereçlerle uyguladıklarını düşünürsek, bu işleme bakımdan çok ayakları ”şımartma” desek yeridir.

Çeşitli engebelerin ve zemin şartlarının üzerinde günde ortalama 6000 adım attığınızı düşünürsek, ayaklarınız sürekli aşırı yüklemede çalışmaktadır. Tüm bu yıprandırıcı süreç, gerekli bakım yapılmadığı takdirde ayağınız için zararlı olabilir.

Pedikür ayağınız için çok yararlı bir temel bakımdır. Ayrıca, yaygın kanaate rağmen pedikür sadece kadınlar için değil, tüm insanlar için olumlu sonuçları olabilecek bir bakım işlemidir.

Düzenli pedikür’ün en önemli 6 yararı:

  1. Sorunların erken tespit edilmesini sağlar: Düzenli pedikür sayesinde pedikürü yapan kişi ayaktaki mantar, kemik çıkıntısı(bunyon), ve diğer enfeksiyonları farkedebilir. Bu sorunların tedavisinde erken teşhisin büyük önemi vardır.
  2. Enfeksiyon olasılığını azaltır: Ayak tırnaklarının kesilmesi, şekillendirilmesi ve temizlenmesi, onların içeri doğru büyümelerini ve enfeksiyon kapmalarını önler.
  3. Deriyi nemlendirir: Pedikür işleminin bir parçası olan ayağın içinde çeşitli yağlar ve losyonlar olan ılık suda bekletilmesi ile ayak zamanla kaybettiği nemi ve ve fizyolojik bütünlüğü geri kazanır. Nemi uygun seviyede olan ayak derisi, su bakarcıklarına, çatlaklara ve diğer bunun gibi ayak derisi sorunlarına karşı daha dirençli olur. Ayrıca üst derinin(epiderm) nemli olması tırnakların kabartılı bir şekilde veya bölünmüş uçlu olarak uzayarak tırnak yatağından yukarı çekilmelerini önler.
  4. Ayakları ölü deriden arındırır: Bu şekilde, ayaktaki ölü deri hücrelerinin üst üste sıkışarak nasırlaşmasını önler. Özellikle topuk bölgesinde yapılan bu işlem alttan gelen daha yumuşak ve güzel görünüşlü derinin önünü açarak sağlığın yanında ayağın daha güzel görünmesini sağlar.
  5. Dolaşımı hızlandırır: Salon pedikürünün en keyifli tarafı ayağa yapılan masajdır. Masaj dolaşımı hızlandırdığı gibi, baldır ve ayak bölgesindeki gerginliklerinde dindirilmesini sağlar. Kan dolaşımı hızlandırılır ve bu sayede ağrı azaltılarak ısının tüm vücuda yayılması sağlanır.
  6. Vücudu rahatlatır: Yüz ve eller ile karşılaştırıldığında, ayaklar vücudun daha az bakım gören bölgesidir. Fakat aslında sağlıklı ayakların genel sağlık içinde önemi büyüktür. İster bir pedikür salonuna gidin, isterseniz evde kendiniz yapın, en az ayda bir yapılacak pedikür ayak sağlığınız için büyük önem taşır.

Sağlıklı ayaklara sahip olmak, ayakları yumuşatıp rahatlattığı ve tırnak sorunlarını önlediği için ayrıca doğru postüre de etkisi vardır. Çünkü bu sorunlar acı vererek yürüyüşe olumsuz etki edebilir, topallama/yalpalama’ya neden olabilir.

Kaynak:

  • https://nuestepprocedure.com/6-health-benefits-pedicures/

NOT: Bu yukarıda anlattığımız yararlar doğru şekilde, dezenfekte araçlarla yapılmış pedikür işlemleri içindir. Düzgün dezenfekte edilmemiş araçlarla yapılan, ve/veya yanlış işlemlerin uygulandığı pedikür işlemlerinin etkileri sınırlı olmak bir yana, bu tür işlemlerden enfeksiyon kapma vakalarının olduğu bir gerçektir. Bu yüzden, nereden, ne şekilde pedikür hizmeti aldığınıza dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Makaleler Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.