Şişen ayak ve ayak bilekleri için evde çözümler

Ayak ve ayak bileklerinde şişme çoğumuzun karşı karşıya olduğu bir sorun. İster uzun süre ayakta durulan günlerin sonunda olsun, isterse seyahat, diyet veya ameliyat nedeniyle olsun hayatımızda olan bu problem, özellikle hamile kadınlar için kaçınılmaz.

Ev çözümleri ağrıyı durdurmaya ve sıvı birikmesini önlemeye yardımcı olacak

Ayak ve ayak bileklerinizde şişme konforunuzu azaltır, hatta bazen serbestçe dolaşmanıza engel olur. Ancak, güncel sorunlar yüzünden şişmeyi engellemenin bazı yolları var diyor podiatrist doktor ve cerrah Georgeanne Botek; Cleveland Klinik’te Podiatri bölüm başkanı ve Diyabetli Ayak Kliniği tıbbi direktörü.

Dr. Botek diyorki şişme, (doktorların söylediği gibi ödem) vücudunuzun ayak, ayak bilekleri ve bacak bölümünde sıvı biriktirmesiyle meydana gelir. Çoğu zaman iki bacakta birden meydana gelir, ve acil müdahale gerektiren bir durum değildir.

‘’Şişme’de konu durumu yönetmek ve günü çıkarmaktır’’ diye ekliyor bayan Botek. ‘’Tedavi edilmesi gereken bir durum yoktur.’’

Ayak ve ayak bileklerinde şişme ve ağrıyı dindirmenin yolları

‘’Şişme ve ağrıyı çoğunlukla kendiniz dindirebilirsiniz’’ diyor Dr. Botek. İşte size yardımcı olabilecek birkaç öneri:

  1. Kompresyon çorapları: Sıvı toplanmasını önlerler ve ağrıyı dindirmede rol oynarlar
  2. Yükseltme: Bacaklarınızı yerde yatarken bir sehpanın üzerine koyarak yükseltin. Ayrıca yerdeyken ayaklarınızı kaldırıp duvara dayadığınız ve duvara basınç uyguladığınız hareket gibi bacakların yükseldiği bir çok yoga hareketi yardımcı olur.
  3. Egzersiz: Bir yerde uzun süre ayakta durma ya da oturma şişmeyi arttırabilir. Dizlerinizi hareket ettirin, ayak bileklerinizi gerdirerek açın.
  4. Kilo verme: Kilo kaybı şişmeyi azaltabilir, ayrıca genel sağlığınıza da olumlu katkı yapacaktır. Ayaklarınızın üzerinde ne kadar çok ağırlık varsa, ayak sorunlarına da o kadar açık olursunuz.
  5. Epsom tuzu: Ayak ve ayak bileklerinizi, epsom tuzu karıştırılmış bir ayak banyosunda 15-20 dakika dinlendirmeniz ağrıyı azaltacaktır. Eğer ayağınızda diyabetik nöropati varsa, ayaklarınızı yüksek ısıya maruz bırakmamak için önce su sıcaklığını elinizle kontrol edin.
  6. Magnezyum içeren besin takviyeleri: Günlük diyetinize 200-400 mg. Arası magnezyum eklemek ayak ve ayak bileklerinizde sıvı toplanmasını önlemek ve ağrıyı dindirmek için etkili olabilir. Fakat besin takviyesini almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. ‘’Bir böbrek ya da kalp rahatsızlığınız varsa magnezyum besin takviyesi kullanmamalısınız.’’ diyor Dr. Botek.

Botek ayrıca en iyi sonuç için bir defada birden çok terapi yöntemi kullanın diye de ekliyor. Mesela, egzersiz amacıyla yürüyorsanız, sonrasında da kompresyon çorabı kullanın. Yüzüyorsanız, rutininize yogayı da eklemeyi düşünün.

Ne zaman doktorunuza başvurmalısınız?

Eğer bacağınızda yara ya da kabarcık oluşursa, doktorunuzu arayın. Kabarcıklar ve ağrılar enfeksiyona çevirebilir, diyor Dr. Botek.

Ayrıca, ayağınızı takip edin. Şişme nedeniyle ayağınıza dar gelecek olan ayakkabılar derinize zarar vererek yaralar oluşturabilir. Ayağınız ile tam uyumlu ayakkabı kullanmak günlük sağlığınız için önemlidir.

Daha da önemlisi, eğer şişme tek bir bacakta oluşursa, doktorunuza derhal başvurun. Bu durum, damar trombosisinin habercisi olabilir.

Şişmeyi azaltacak veya durduracak birkaç basit değişiklik önerisi:

Günlük hayatınıza şunları ekleyerek şişmeyi azaltabilir ya da durdurabilirsiniz.

  • Her saat başı kısa bir yürüyüş.
  • Günde 8-10 bardak su tüketimi. Daha az sıvı tüketimi aslında şişmeyi arttırır.
  • Tuz tüketiminin azaltılması.
  • Gece uyurken yatağınızın ayak bölümünün altına kitap vs. benzeri maddeler koyarak bu bölümün yükseltilmesi.

Çeşitli yağların kullanımıyla şişmenin azaltılması hakkında az bulgu vardır. Ancak, yardımcı olduklarını düşünüyorsanız nane yağı, okaliptüs yağı, lavanta veya papatya kullanabilirsiniz.

Kaynak: (Derleme)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.