Taban siğilleri için 11 doğal çözüm

Hotanto tarafından aşağıdaki kaynaklardan derlenmiştir.

Ayak tabanı siğilleri can sıkıcıdır ve görülerek farkedilmesi zordur. Fakat yürürken üzerlerine basınç uygulandığında acı verirler ve onları daha çok bu şekilde farkedersiniz. Siğiller çoğu zaman kendi kendine yok olur, ancak süreci hızlandırabilirsiniz. Tedavi için bir çok farklı yöntem mevcuttur. Yöntemlerin etkinliği siğil türüne ve yerine göre değişir.

Aşağıda dondurma ve diğer standart yöntemlerin dışında deneyebileceğiniz bazı çözüm yolları bulacaksınız. Fakat her şeyden önce, kişisel hijyenik eşyalarınızı paylaşmamayı, ve ne kendi, ne de başkasının ayağındaki siğillere dokunmamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Ayrıca, eğer halka açık alanlarda çıplak ayak dolaşmak istiyorsanız, zeminin kuru olduğundan ve güneş ışığı aldığından, ayrıca ayağınıza zarar verebilecek sivri/keskin yüzey barındırmadığından emin olun. Çünkü ayak siğilinin başlıca nedeni, HPV(Human Papillomavirus) virüsünün ayak üzerindeki küçük kesik, çatlak ve aşınmış bölgelere temas yoluyla bulaşmasıdır. Tipik olarak, bu virüs kirli yüzeylerde bulunur, ayrıca sıcaklık ve nem, virüsün çoğalması için ideal ortamı sunar. Ayrıca, her insanın, aynı ailenin üyelerinin bile HPV direnci farklıdır.

Doğal tedavi yöntemleri nelerdir?

  1. Elma sirkesi: Çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemde, elma sirkesi siğillerin üzerine, yatmadan önce pamuk yoluyla uygulanır. Uygulamadan sonra ayağı bandajla sarmak siğili korumak ve sirkeyi yerinde tutmak açısından yarar sağlayacaktır.

Bu doğal bir yöntemdir, ancak elma sirkesi asidik yapısı nedeniyle uygulandığında bir miktar acı ve bölgeyi kaşıma isteği meydana getirebilir.

2. Kirpi otu (Ekinezya) – Vücudun HPV’ye karşı direncini arttırmak amacıyla ağız yoluyla alınabilir. Hap, şurup ve çayı bulunabilir.

3. E. walachii – Öz suyu siğillere karşı etkili olan bir bitkidir. Ancak bulunması Ekinezya’ya oranla oldukça zordur.

4. İncir ağacı (Ficus carica) – Siğil tedavisi konusunda etkili olabildiğini gösteren çalışmalar vardır. (1)

5. Sarmısak yağı – Önceden uygulandığında, siğil oluşumunu önlediği konusunda söylemler bulunmakla beraber, bu konuda bir kanıt ve/veya yapılmış bilimsel çalışma henüz bulunmamaktadır.

6. Ananas – Taze ananası siğile günde bir kaç kez uygulayın. İçeriğindeki doğal asitler ve enzimler yardımcı olacaktır

7. Kabartma tozu – Kabartma tozu ve hint yağını birleştirerek oluşturduğunuz macunu siğile gece uygulayın ve üzerini bandajla sarın. Bunu her gün yapın. Bunu ayrıca macuna taze fesleğen ekleyerek te yapabilirsiniz.

8. Vitaminler – Bir C vitamini tableti biraz su ile ezerek bir macun oluşturun. Siğile uygulayıp bandajlayın. Macuna E vitamini de ekleyebilirsiniz.

9. Çay ağacı yağı – Siğile uygulayıp bandajlayın. Etkiyi arttırmak için içine karanfil ve/veya akgünlük yağı da ekleyebilirsiniz.

10. Propolis – Bazı vakalarda siğile günde bir kaç kez ya da gece yatmadan önce uygulanan propolisin etkili olduğu görülmüştür.

11. Aloe vera – Aloe vera bitkisinden alınacak taze madde en etkilisidir. Bir yaprak koparıp siğilin üzerine sürün. Aloe bitkisi malik asit içerir. Eğer bitkiyi bulamıyorsanız, bulabildiğiniz en saf aloe jelini alın. Her uygulamadan sonra bandajlayın.

Diğer çözümler:

12. Aspirin – Vitaminde yaptığınız gibi macun oluşturarak uygulayın.

13. Bağışıklık sisteminizi güçlendirin – Siğillerin nedeni bir virüs olduğuna göre, onlardan korunmanın en iyi yollarından biri vücudunuzun onlarla mücadele gücünü arttırmaktır. Aslında, bir çok insan siğillerin yorgun ve/veya hasta oldukları zaman oluştuğunun farkında. bu yüzden, yeterince uyuyun ve mümkünse düzenli spor yapın, ayrıca uygun besin takviyeleri bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak konusunda yararlı olabilir.

14. Siğilin yayılmasını önleyin – Siğiller insandan insana geçmekle kalmaz, ayrıca temas yoluyla aynı insanın değişik vücut bölümlerine yayılabilir. Siğilinize dokunup ellerinizi temizlemeden başka bir bölgenize dokunduğunuzda, virüsü o bölgeye de bulaştırabilirsiniz. Bu yüzden, ellerinizi sık sık temizleyin.

NOT: Bu yöntemler HPV virüsünü tedavi etmez. Bu yüzden, tedavi sayesinde siğilin yok olmasından sonra virüsle olası bir temasta tekrar siğil oluşabileceğini akıldan çıkarmamak gerekir.

(1) https://www.researchgate.net/publication/6356736_Comparative_study_of_fig_tree_efficacy_in_the_treatment_of_common_warts_Verruca_vulgaris_vs

Kaynaklar:

  • https://www.michiganpodiatry.com/protecting-feet-plantar-warts/
  • https://www.healthline.com/health/natural-wart-removal
  • https://www.annmariegianni.com/

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Makaleler Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır.